Kryoterapie

Kryoterapie je metoda, při níž je organismus krátkodobě vystaven extrémně nízkým teplotám.

Kryoterapie může být aplikována lokálně nebo celkově. Při lokální aplikaci je chlad zaměřen pouze na malou oblast těla.

Celková kryoterapie je aplikována na povrch celého těla v kryokomoře a to obvykle po dobu 1–3 minut. Hlavním cílem celkové kryoterapie je vyvolat fyziologickou reakci těla na extrémní chlad

Kryoterapie účinně pomáhá při následujících chorobách a stavech:

  • chronická zánětlivá onemocnění kloubů a zad
  • degenerativní kloubní onemocnění (osteoartróza)
  • bolestivé zádové syndromy
  • bolestivé kontraktury (stahy) kosterní svaloviny a zad
  • poúrazové a pooperační hematomy a otoky
  • používá se pro zvyšování výkonnosti aktivních sportovců
  • pro zvyšování odolnosti proti infekčním chorobám a zlepšení funkce imunitního systému

Léčba Krytoterapii

Využití kryoterapie v oblasti aktivního sportu a u vrcholových sportovců

Kryoterapie působí velmi pozitivně na lidský organismus, a to po stránce léčebné, rehabilitační i regenerační. Vlivem odezvy centrálního nervového systému, za pomoci pocitových receptorů a receptorů chladu dochází k vylučování hormonů, které mají na lidské tělo léčebný efekt.

Jedná se o kortikoidy, které eliminují všechny zánětlivé procesy v těle. Kortikoidy produkuje organismus, jsou tedy tělu vlastní a pozoruhodné je to, že se jich vytvoří takové množství a hladina, jaká je potřebná k eliminaci zánětlivého procesu v lidském těle. Dále to jsou endorfiny, které známe jako hormony štěstí a jsou několikanásobně účinnější než morfium.

Mají pozitivní vliv na dobrou náladu a tlumí bolest. Poslední z hormonů je testosteron, který pozitivně působí na potenci a má silný anabolický efekt, což je důležité hlavně pro aktivní sportovce.

Dalším zásadním efektem kryoterapie je zablokování přenosu vzruchů pocitových receptorů v kůži vlivem chladu, čímž dochází ke snížení pocitu bolesti a také k minimalizaci přenosu vzruchů v oblasti přechodu nervu do svalu, což vede ke svalovému uvolnění.

Tento účinek má pozitivní vliv na rehabilitaci sportovců, umožňuje brzký návrat do tréninkového procesu po úrazech a operacích pohybového aparátu.

Mezi nejvýznamnější účinek pro sportovce patří urychlená biochemická regenerace organismu. Jedná se vlastně o zrychlené vyplavování produktů metabolismu, které vznikají při extrémním zatížení organismu a sportovním výkonu. Poznatky o kryoterapii, které již dokážeme v praxi aplikovat, nám dovolují připravit sportovce na maximální výkony přesně v den závodu či zápasu. Pozitivní efekt kryoterapie se projevuje také v tom, že v důsledku zvýšeného vyplavování metabolitů z buňky, dochází ke snížení pocitu únavy a svalových bolestí.